مهندسی بافت

همیشه رویاها موتورهای محرکه پیشرفت بشر بوده اند. روزی رویای پرواز به ما هواپیما هدیه داد، رویای شناخت ناشناخته ها ما را به ماه رساند و آرزوی نزدیکی انسان ها اینترنت را به وجود آورد. انسان از ابتدای خلقت رویای بازسازی اندام های از دست رفته اش را در سر می پروراند و حتی تحقق آن را در فیلم ها و سریال های علمی – تخیلی جستجو میکرد، اما امروزه این رویا دیگر یک تخیل نیست بلکه یک هدف دستیافتنی است که مهندسی بافت میتواند آن را عملی کند.

مهندسی بافت حوزه ای متشکل از علوم و تکنولوژی های متنوع از جمله زیست شناسی، پزشکی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، مهندسی و …. است که به دنبال بازسازی اندام ها و بافت های از دست رفته انسان با کمک سلول های خود بیمار، با کمترین اثرات جانبی و بیشترین کارایی میباشد. مهندسی بافت امروزه امید درمان بیماری هایی مانند نارسایی های قلبی، ناتوانایی های عضلانی و پیکری، بیماری های مغزی – عصبی و مشکلات ریوی و کلیوی و … که بشریت را با مشکلات اساسی مواجه کرده اند، زنده کرده است.

سرمایه گذاری در حوزه مهندسی بافت

شرکت هایی مانند Osiris ، Cell right و  Tissue regenix با ارائه محصولاتی در حوزه های ارتوپدی، جراحی ستون فقرات و بیماری های قلبی و کسب سود فوق العاده توانسته اند نگاه کارآفرینان و سرمایه گذاران را به سمت این حوزه جلب کنند، به گونه ای  که مجله معتبر TIME، مهندسی بافت را یکی از ده شغل برتر دهه های پیش رو معرفی کرده و پس از آن توجهات و تلاش ها برای سرمایه گذاری در این حوزه از تکنولوژی افزایش چشمگیری پیدا کرد. حاصل سرمایه گذاری ها تا سال ۲۰۱۵ حجم بازار مهندسی بافت را به چیزی در حدود ۵ میلیارد دلار رساند و  پیش بینی میشود این میزان با رشدی حدود ۲۳۰ درصدی تا سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱۱٫۵ میلیارد دلار برسد.

مهندسی بافت نگاهی انقلابی به پزشکی است که میتواند تمام قواعد قبلی در حوزه درمان را تغییر دهد و با ارائه دیدگاه های جدید، علاوه بر درمان بیماری های اپیدمیک و صعب العلاج ، چرخه اقتصاد درمان را با فراهم کردن سودآوری پایدار ، تا سالیان سال تامین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *